RDS:n juoksijoita Ylitornion Aurinkomaratonilla ja Tornion Rajakisoissa

Rovaniemen Roadrunnersin juoksijoita kilpaili tänä viiikonloppuna ainakin Ylitorniolla Aurinkomaratonilla ja Tornion Rajakisoissa 3000 m kisassa.

Ylitorniolla seuramme uusin jäsen Minna Tuisku juoksi hienosti toiseksi ensimmäisessä varttimaratonin kisassaan. Ilja Koljonen voitti miesten varttimaratonin. Markus Kairala puolestaan sijoittui toiseksi M40 sarjassa puolimaratonilla. Kaikki Ylitorniolla kilpailleet seuran jäsenet pyrkivät nostamaan kuntoa kohti elokuuta.

Heimo, Hannu ja Matti juoksivat 3000 m Tornion Rajakioissa. Heimo ja Hannu vimeistelivät kuntoaan Kuopion SM-kilpailuun. Tuloksiin miehet eivät olleet liian tyytyväisiä, joten treeni-intoa on jäljellä ja kesän mittaan on odotettavissa aikaparannuksia.

Tulokset

Aurinkomaraton (aavasaksankisa.com)

Rajakisat (tuloslista.com)

Sallan polkujuoksukilpailu on startannut, tulokset löytyvät myöhemmin Sallan Karhujen (nettisivut.org) sivuilta.

Lapin Kansan uutinen Aurinkomaratonista (lapinkansa.fi)

Muuta ajankohtaista